New
The Burg Wachter Alpha Titan 900-85C is one of the strongest padlocks with special 6 pin locking cylinder. High security padlocks provides high protection against cutting and drilling due to a special body construction and opening easy shackle. High-tech padlock for highest security demands.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Packaging | : Boxed |
| Package Contence | : 1 Padlock + 2 Keys |
| Finish | : Satin Chrome |
| Brand | : Burg Wachter |
| Keys Supplied | : 2 Keys |
| Shackle Diameter | : 14mm |
| Body Width | : 85mm |
| Vertical Clearance | : 23.5mm |
| Horizontal Clearance | : 18.5mm |
Burg Wachter Alpha Titan 900-85C High Security Padlock (With Cylinder)